GLPI Plugin - Fields - en to it_IT translation catalogue (39 entries)

en: MySQL tables installation
it_IT: Installazione tabelle MySQL

en: The plugin can't be uninstalled when the plugin is disabled
it_IT: Il plugin non può essere disinstallato quando è disabilitato

en: MySQL tables uninstallation
it_IT: Disinstallazione tabelle MySQL

en: Additionnal fields
it_IT: Campi aggiuntivi

en: Updating generated dropdown files
it_IT: Aggiornamento dei file a tendina generati

en: Language
it_IT: Lingua

en: Label
it_IT: Etichetta

en: Regenerate container files
it_IT: Rigenera i file dei contenitori

en: Fix container names
it_IT: Ripara i nomi dei contenitori

en: Updating generated containers files
it_IT: Aggiornamento dei file dei contenitori generati

en: You cannot add block without associated element type
it_IT: Non è possibile aggiungere un blocco senza il tipo di elemento associato

en: You cannot add several blocks with type 'Insertion in the form' on same object
it_IT: Non è possibile aggiungere più blocchi con il tipo 'Inserimento nel modulo' sullo stesso oggetto

en: You cannot add several blocks with type 'Insertion in the form of a specific tab' on same object tab
it_IT: Non è possibile aggiungere più blocchi con il tipo 'Inserimento sotto forma di una scheda specifica' sulla scheda dello stesso oggetto

en: You cannot add several blocs with identical name on same object
it_IT: Non è possibile aggiungere più blocchi con lo stesso nome sullo stesso oggetto

en: Block
it_IT: Blocco

en: Tab
it_IT: Scheda

en: Add tab
it_IT: Aggiungi scheda

en: Insertion in the form (before save button)
it_IT: Inserimento nel modulo (prima del pulsante di salvataggio)

en: Insertion in the form of a specific tab (before save button)
it_IT: Inserimento sotto forma di una scheda specifica (prima del pulsante di salvataggio)

en: Some mandatory fields are empty
it_IT: Alcuni campi obbligatori sono vuoti

en: Some numeric fields contains non numeric values
it_IT: Alcuni campi numerici contengono valori non numerici

en: Some URL fields contains invalid links
it_IT: Alcuni campi URL contengono link non validi

en: Fix fields names
it_IT: Ripara i nomi dei campi

en: Field
it_IT: Campo

en: Fields
it_IT: Campi

en: Add a new field
it_IT: Aggiungi nuovo campo

en: No field for this block
it_IT: Nessun campo per questo blocco

en: Read only
it_IT: Sola lettura

en: Configure
it_IT: Configura

en: Configure fields values
it_IT: Configura i valori dei campi

en: show
it_IT: mostra

en: Header
it_IT: Intestazione

en: Text (single line)
it_IT: Testo (riga singola)

en: Text (multiples lines)
it_IT: Testo (righe multiple)

en: Number
it_IT: Numero

en: Dropdown
it_IT: A tendina

en: Yes/No
it_IT: Sì/No

en: Date
it_IT: Data

en: Date & time
it_IT: Data & ora
