GLPI Plugin - Fields - en to pt_PT translation catalogue (37 entries)

en: MySQL tables installation
pt_PT: Instalação de tabelas MySQL

en: The plugin can't be uninstalled when the plugin is disabled
pt_PT: O plugin não pode ser desinstalado quando o plugin está desativado

en: MySQL tables uninstallation
pt_PT: Desinstalação de tabelas MySQL

en: Additionnal fields
pt_PT: Campos adicionais

en: Updating generated dropdown files
pt_PT: Atualizar as caixas pendentes geradas

en: Language
pt_PT: Seleccione o idioma

en: Label
pt_PT: Rótulo

en: Regenerate container files
pt_PT: Regenerar

en: Updating generated containers files
pt_PT: Atualizar o container gerado

en: You cannot add block without associated element type
pt_PT: Não podes adicionar um block sem um tipo de elemento definido

en: You cannot add several blocks with type 'Insertion in the form' on same object
pt_PT: Não podes adicionar diversos blocos do mesmo tipo

en: You cannot add several blocks with type 'Insertion in the form of a specific tab' on same object tab
pt_PT: Não podes adicionar diversos blocos com o sem especificar a aba

en: You cannot add several blocs with identical name on same object
pt_PT: Não podes adicionar blocos no o mesmo nome do que o objecto

en: Block
pt_PT: Bloco

en: Tab
pt_PT: Aba

en: Add tab
pt_PT: Adicionar aba

en: Insertion in the form (before save button)
pt_PT: Inserir no formulário (antes de gravar)

en: Insertion in the form of a specific tab (before save button)
pt_PT: Inserir o formulário num aba especifica

en: Some mandatory fields are empty
pt_PT: Os campos obrigatórios não foram preenchidos

en: Some numeric fields contains non numeric values
pt_PT: Alguns campos numéricos não contem números

en: Some URL fields contains invalid links
pt_PT: Alguns campos de URL tem links invalidos

en: Field
pt_PT: Campo

en: Fields
pt_PT: Campos

en: Add a new field
pt_PT: Adicionar um novo campo

en: No field for this block
pt_PT: Nenhum campo para este bloco

en: Read only
pt_PT: Somente leitura

en: Configure
pt_PT: Configurar

en: Configure fields values
pt_PT: Valores por defeito

en: show
pt_PT: mostrar

en: Header
pt_PT: De cabeçalho de email

en: Text (single line)
pt_PT: Texto de manutenção

en: Text (multiples lines)
pt_PT: Texto de manutenção

en: Number
pt_PT: Número

en: Dropdown
pt_PT: Menu de selecção

en: Yes/No
pt_PT: Sim - Não

en: Date
pt_PT: Data

en: Date & time
pt_PT: Data de vencimento
